Bílý Tygr - hravost, radost, pohyb

Otužovací výzva – 1. týden

Zdá se, že dnes se už skoro každý koupe v zamrzlých jezerech, v řekách mezi ledovými krami, nebo v bazénech plných ledu.
Vypadá to na sdílených příspěvcích velmi jednoduše. Prostě se stačí vysvléknout do plavek a ponořit.
Pokud jsi to doposud nikdy nedělal/la věř, že to nemusí být tak jednoduché.
A právě pro ty, kteří nemáte s otužováním prozatím žádné, nebo malé zkušenosti, jsem připravil tuto „Ledovou výzvu“.
Postupně během osmi týdnů se pokusím přiblížit program otužování, který by tě na ponor ve venkovní vodě měl připravit.
Netvrdím, že je to zaručený návod. Každý jsme na tom jinak, ale kdysi jsem takhle nějak začínal i já.
Když nic jiného, tak si zvykneš na chlad a zvýšíš svou imunitu.
Pokud tedy máš zájem, připoj se a v sobotu 26.9.2020 můžeme začít. Vždy den dopředu dám popis na následující týden.
Pokud jsi nestihl začátek, můžeš naskočit kdykoli a držet se popisů. Důležité je začít a samozřejmě vytrvat.
Už se na Tebe těším a trošku mě mrazí v zádech.
Máš zájem se otužovat a přijal jsi osmitýdenní výzvu.
Výzva na prvních sedm dní, počínaje 26.9.2020 je: sprcha v teplé vodě, po té 10 sekund studená sprcha.
Výzva je postavená pro začátečníky, kteří nemají s otužováním zkušenost. Proto začínáme zlehka.
Já preferuji otužování ráno. Krásně mě to nastartuje na celý den. Ale samozřejmě záleží na chuti a časových možnostech každého.
Proveď tedy běžnou sprchu, ve vodě teplé tak jak jsi běžně zvyklý/lá. Nemysli na to, že přijde studená, nenahřívej se zbytečně horkou vodou – nemá to smysl a předvytváříš si v těle stres. Věnuj se běžné sprše jako každý jiný den. Máš hotovo? Tak vypni teplou a nech jen studenou. Nechej teplou ze sprchy odtéct, ať máš skutečně studenou. Jsi připravený, pak zhluboka dýchej, uvolni se, žádné napětí ve svalech, nesnaž se stahovat tělo a svaly, to je jen zbytečná příprava těla na stres. Nemysli na to, že voda bude studená – její teplotu vůbec nehodnoť. Je to jen proudící voda, která se Tvého těla dotkne studená a steče ohřátá. Pokud jsi tedy v klidu a uvolněný (nejvíce se to pozná v oblasti ramenou), začni se sprchovat. Já začínám nejprve nohama, tím si vodu vyzkouším. Potom ramena, boky a pak už mohu sprchu na celé tělo. Vnímej jak jednotlivé části těla chlad přijímají – poznávej ten rozdíl. Vnímej změnu teploty proudící vody na Tvém těle. Celou dobu mysli na to, že máš být uvolněný, kontroluj si uvolnění ramenou a šíje. Snaž se studenou užívat 10 sekund. Nepotřebuješ stopky, stačí prostě napočítat od jednadvaceti do třiceti. Nesnaž se z podvody utéct dříve. 10 sekund je velmi krátká doba. Za pár dnů budeš chtít víc. 🙂
Máš první studenou za sebou. Blahopřeji Ti (nezapomeň si poblahopřát také). Vytři se ručníkem ať si promasíruješ pokožku. Pogratuluj si a utíkej mi napsat jaké to bylo, nebo s čím poradit. Pokud budu vědět rád poradím, případně se ozve někdo jiný z těch co výzvu přijali.
Nezapomeň opakovat každý den až do pátku, kdy na příští sobotu posuneme laťku kousek dál. 🙂
Patříš-li k těm, kteří jsou v otužování již dál. Pokračuj tak jak jsi zvyklý. Možná Tě někdy doženeme a můžeš naskočit. 🙂 Možná nám můžeš napsat své postřehy, nebo jak jsi začínal Ty. Každý příběh může ostatním pomoci.
Nezapomeň 7 dní 🙂